21741273 1511715898890301 6824424471168250515 o
W czwartek odbyło się spotkanie informacyjne na temat wyjazdu na ŚDM do Panamy. Dla nieobecnych zamieszczamy wszystkie informacje, które przydadzą się nam przed wyjazdem do Panamy.

            Panama. Kraj, który dla Polaków jest wielką niewiadomą. Geograficznie położony na styku oby Ameryk. Cechuje go duża bioróżnorodność, przenikają się również kultury, choć nie ma tam dużo zabytków. W całym kraju mieszka niespełna 4 miliony ludzi, z tego aż 2 miliony w Panama City – stolicy kraju. W związku z tym w całym kraju istnieje tylko jedna archidiecezja, której przewodzi jedyny kardynał, a w kraju zlokalizowanych jest ok. 200 parafii (to niemal tyle co w naszej Diecezji Warszawsko – Praskiej). Kościół w Panamie jest młody, żywy, zaangażowanych w jego pracę jest dużo osób świeckich.

            Panama to również potężne centrum finansowe zlokalizowane nad kanałem panamskim, który pozwolił na znaczne skrócenie żeglugi. Kanał Panamski łączy bowiem Ocean Spokojny z Atlantyckim. Choć Panama sąsiaduje z innymi ciekawymi i egzotycznymi dla nas państwami – Nikaraguą czy Kostaryką, przemieszczanie się tam jest bardzo drogie.

            Walutą obowiązującą w Panamie jest dolar amerykański. Dla pielgrzymów to ogromne ułatwienie, jest to jedna z podstawowych i najłatwiej dostępnych walut na całym świecie. Ceny są nieco wyższe niż w Polsce. W dobrej restauracji obiad kosztuje w granicach 12-15 dolarów za osobę, ale bez problemu można znaleźć miejsca z niższymi cenami. Wyjątkowo drogie są tylko środki chemiczne, które na szczęście zabrać można z Polski.

            W związku z odmiennym od naszego klimatu, termin ŚDM w Panamie może wydawać się nam nietypowy. Spotkania odbędą się w dniach 22-29 stycznia i będą poprzedzone kilkudniowymi „Dniami w Diecezji” w panamskich parafiach. Jest to czas, kiedy w Panamie są wakacje. Jednocześnie pogoda w tym państwie może wydawać się dla Polaków nieco niesprzyjająca. Duże temperatury i stosunkowo duża wilgotność powietrza sprawia, że klimat ten diametralnie różni się od naszego. Na szczęście do Panamy nie są wymagane żadne szczepienia. Również woda bieżąca i jedzenie serwowane w tym kraju są bezpieczne dla turystów. Jedynie osoby uczulone na owoce morza powinny mieć się na baczności. Ze względu na międzyoceaniczne położenie, w Panamie serwuje się wiele różnych owoców morza.

            Logo ŚDM Panama 2019 jest już znane, oficjalny hymn oraz jego polskie tłumaczenie również zostały już zaprezentowane szerszej publiczności. Dla przypomnienia, hasłem ŚDM 2019 jest: „Oto Ja, służebnica pańska”, co oznacza, że głównym tematem tych Dni będzie Maryja.

            Dni w diecezjach przewidywane są w warunkach prostych, „pielgrzymkowych”, nie należy spodziewać się dużych udogodnień. Z Polski w dniach w diecezjach uczestniczyć będzie, wedle szacunków, grupa ok. 2-3 tysiący osób.

            Wydarzenia centralne odbywać się będą na ogromnym deptaku w samej stolicy. Pomieścić może się tam ok. 1 miliona pielgrzymów. Co ważne, nie będzie potrzeby wielokilometrowego pielgrzymowania na to miejsce jak w Brzegach. Podczas wydarzeń centralnych ponownie panować będą proste, „pielgrzymkowe” warunki zakwaterowania.

            Szacowany koszt wyjazdu to 8500 złotych i w dużej mierze podyktowany jest ceną biletów. Co ważne, osoby indywidualne czy mniejsze grupy z parafii nie powinny wysyłać zapytań do biur podróży o wycenę ani sprawdzać cen biletów do Panamy, ponieważ już samo zainteresowanie tym kierunkiem podbija cenę biletów lotniczych. Cena wyjazdu zawiera również ubezpieczenie, w tym ubezpieczenie od następstw ataku terrorystycznego.

            Warto wiedzieć, że grupy, które wpłacą zaliczki jako pierwsze, będą zakwaterowane bliżej miejsca wydarzeń centralnych. Również zaliczka za bilety lotnicze może być wymagana dużo wcześniej. Nie trzeba zatem posiadać całej kwoty od razu, ale warto odkładać pieniądze na ten wyjazd już od dzisiaj!

            Co ważne, kontakt w sprawie ŚDM Panama 2019 odbywać się będzie tylko przez centra diecezjalne, nie bezpośrednio z osobami odpowiedzialnymi za wyjazd całej grupy z Polski. W naszej Diecezji odpowiedzialnym jest ks. Michał Dziedzic. Zapisy w diecezjach ruszają już w styczniu 2018r. i wedle zasady, kto pierwszy ten lepszy, warto przemyśleć jak najszybsze zapisanie się na listę. Na wyjazd mogą zapisywać się osoby, które będą pełnoletnie w dniu wyjazdu. Wszelkie odstępstwa od tej reguły należy konsultować bezpośrednio z ks. Dziedzicem. Zgłoszeń grup z parafii lub indywidualnych można dokonywać przez maila sekretariat@sdm.waw.pl. Ogólne informacje można znaleźć na stronie kierunekpanama.pl.

            Spotkania przygotowujące do wyjazdu odbywać się będą w każdy 2 czwartek miesiąca. Przygotowywać się do takich spotkań można dzięki gotowym materiałom z programu „Oto Ja!”. W ten sposób można również prowadzić spotkania w parafiach. Materiały to specjalnie przygotowane zeszyty z konspektami spotkań.

            Zdobywanie środków na wyjazd może być zorganizowane przez młodzież w każdej parafii. Diecezja proponuje w takim wypadku organizację „Niedzieli ŚDM”. Warto w tym dniu zaprosić księdza Michała Dziedzica, odpowiedzialnego za ŚDM w naszej diecezji , który opowie na czym polegają te spotkania. Ciekawym rozwiązaniem może być również świadectwo uczestników poprzednich ŚDM, którzy także w ciekawy sposób mogą przybliżyć te wydarzenia parafianom. Podczas specjalnie zorganizowanej „Niedzieli ŚDM” można sprzedawać gadżety dostarczone z diecezji. Podział zysków z takiego przedsięwzięcia – 50/50, tj. 50% dla diecezji, 50% dla młodzieży z danej parafii. O zgodę na organizację wszelkiego typu przedsięwzięć mających na celu zbieranie pieniędzy na wyjazd należy zapytać proboszcza. Innym proponowanym sposobem jest zbiórka pieniędzy na ten cel do puszek, lub sprzedaż cegiełek projektu „Bilet dla brata 2.0”.

            Może wydawać się, że do ŚDM Panama 2019 zostało jeszcze dużo czasu, ale prawda jest taka, że warto zdecydować się jak najwcześniej. Wszystkich niezdecydowanych zapraszamy natomiast na spotkania przygotowujące duchowo do ŚDM, aby poznać ducha tych światowych spotkań młodych!

Dodaj komentarz